Zajednička nominacija Bokeljske mornarice na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine tema Druge sjednice Međuvladinog mješovitog odbora Hrvatske i Crne Gore

Slikovni rezultat za bokeljska mornarica

U Zagrebu je u srijedu, 24. svibnja 2017. održana Druga sjednica Međuvladinog mješovitog odbora za provedbu Sporazuma između Republike Hrvatske i Crne Gore o zaštiti prava manjina. Članovi odbora imenovani su od vlada Republike Hrvatske i Crne Gore. Čine ih predstavnici nacionalnih manjina i predstavnici nadležnih ministarstava i ureda (kultura, vanjski poslovi, obrazovanje, unutarnji poslovi, i dr.).

Sjednicu je otvorio državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, predsjedatelj hrvatskog dijela MMO-a, istaknuvši kako se Republika Hrvatska i Crna Gora ubrajaju u europske države koje na svojem području osiguravaju vrlo visoku razinu manjinskih prava, sukladno međunarodnim standardima zaštite prava nacionalnih manjina. Međutim, kolikogod stanje bilo dobro uvijek postoji mogućnost i potreba za unaprjeđenje i razvoj, pri čemu posebnu pozornost treba obratiti na pronalaženje najboljih načina za zaštitu iznimno vrijedne manjinske materijalne i nematerijalne baštine. Naglasio je prijateljske odnose između dviju država te kako Republika Hrvatska, kao članica NATO-a i Europske unije podupire put Crne Gore u euroatlantske integracije.

V. d. tajnik Ministarstva za ljudska i manjinska prava Vlade Crne Gore Valon Dasharami, predsjedatelj crnogorskog dijela MMO-a, u svome je uvodnom obraćanju izrazio zadovoljstvo nastavkom suradnje s ciljem unaprjeđenja i zaštite prava obje manjinske zajednice, s obzirom na to da je poštovanje i razumijevanje najvažniji segment svake uspješne bilateralne suradnje, a Republika Hrvatska i Crna Gora su dobar primjer takve suradnje. Također, istaknuo je odlučnost Vlade Crne Gore da i u predstojećem razdoblju provodi proaktivnu politiku poštovanja i zaštite prava manjinskih naroda i drugih manjnskih nacionalnih zajednica te da nastavi unaprjeđivati postojeću, vrlo uspješnu suradnju koju ima s Republikom Hrvatskom u ovom području.

Na sjednici je bila analizirana provedba usvojenih preporuka s prethodne Prve sjednice, održane 2015. godine u Podgorici te su se razmatrala aktualna pitanja od posebne važnosti za obje nacionalne manjine i predlagala rješenja koja će osigurati još višu razinu manjinskih prava u obje države.
Od novih tema treba istaknuti razmatranje osnivanja Crnogorske knjižnice i Crnogorskog kulturnog centra u Republici Hrvatskoj te institucije za proučavanje povijesti i kulture Hrvata u Crnoj Gori, kao i zajedničku nominaciju kulturnog dobra Bokeljske mornarice radi upisa na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine, u kojoj će biti istaknut sveti Tripun te kako je Bokeljska mornarica kao nematerijalna kulturna baština Crne Gore ujedno i baština pripadnika hrvatske manjine u Crnoj Gori.
Druga sjednica hrvatsko-crnogorskog Međuvladinog mješovitog odbora za zaštitu manjina održana je u prijateljskoj i konstruktivnoj atmosferi te je dogovoreno da će se Treća sjednica održati u prvoj polovici 2018. godine u Crnoj Gori.

Najava Izložbe Hrvatske nematerijalne baštine u Kotoru

Paška čipka uvrštena u UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine

 

Veleposlanstvo i Generalni konzulat Republike Hrvatske u Kotoru u suradnji s Ministarstvom kulture Republike Hrvatske  najavljuje  postavljanje izložbe Hrvatske nematerijalne kulturne baštine  u Starom gradu u Kotoru i to u multimedijalnoj dvorani crkve Svetog Pavla. Izložba bi trebala biti otvorena 08.06.2017.g.

Izložba je nastala na inicijativu Ministarstva kulture Republike Hrvatske 2011. godine, realizirali su je djelatnici Etnografskog muzeja, a rezultat je dugogodišnjeg rada i nastojanja Republike Hrvatske i Ministarstva kulture kao vodećeg tijela zaduženog za čuvanje i zaštitu kulturnih dobara, s lokalnim zajednicama, stručnjacima i nositeljima dobara, na upisu hrvatskih kulturnih dobara na Svjetsku listu.

Na izložbenim panoima uz tekst i fotografije o svakom dobru, prikazana je i karta lokaliteta kao i prostor Hrvatske iz kojeg kulturno dobro dolazi. Izložbu prati i kratki film o trinaest fenomena, a sada i najnoviji film iz posljednje kandidature. Gdje je bilo moguće, publika može čuti i zvukovne zapise. Uz pojedina dobra izloženi su i predmeti koji ih karakteriziraju. Ovom izložbom i UNESCO-vim priznanjem prikazan je samo jedan mali djelić bogate kulturne baštine s područja Hrvatske.

 

Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 odbalale u Lourdesu Kolo svetog Tripuna u čast Djevice Marije

unnamed (2)

Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 odbalale u Lourdesu Kolo svetog Tripuna u čast Djevice Marije

 

Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 su, nakon otvaranja Međunarodnog vojnog hodočašća u Lourdesu, u nazočnosti vjerskih i svjetovnih velikodostojnika, odbalale Kolo svetog Tripuna, a Kolu su svojim ulaskom čast iskazali predsjednica Republike Hrvatske gđa. Kolinda Grabar Kitarović, vojni biskup mnsgr. Jure Bogdan te ministri u Vladi Republike Hrvatske i to ministar obrane Damir Krstičević i hrvatskih branitelja Tomo Medved.

 

Kolom svetog Tripuna kao centralnim dijelom proslave uveličana je 25. obljetnica Hrvatske vojske i policije.

unnamed (3)Fotografija Bokeljske Mornarice Rijeke.Fotografija Bokeljske Mornarice Rijeke.

unnamed (4)

Fotografija Bokeljske Mornarice Rijeke. Fotografija Bokeljske Mornarice Rijeke.

Svečanom otvaranju 59. Međunarodnog vojnog mimohoda u Lourdesu nazočila predsjednica Republike Hrvatske gđa. Kolinda Grabar Kitarović

predsjednicaPredsjednica i vrhovna zapovjednica Kolinda Grabar-Kitarović, s predstavnicima Oružanih snaga,  braniteljima i njihovim obiteljima, te nazočnost Hrvatskih bratovština Bokeljske mornarice 809 sudjelovala je na 59. međunarodnom vojnom hodočašću u Lourdes. Među 30 tisuća hodočasnika bilo je i više od 800hrvatskih vojnika, policajaca i članova obitelji. Uz predsjednicu otvorenju su nazočili ministri obrane Damir Krstičević, hrvatskih branitelja Tomo Medved te zamjenik načelnika Glavnog stožera Drago Matanović.

 

Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 sudjelovale su na 59. Međunarodnom vojnom mimohodu u Lourdesu pronoseći slavu Svetog Tripuna

lourdes

Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 ponosno su predstavile stoljetnu tradiciju bokeljskih Hrvata tijekom sudjelovanja na 59. Međunarodnom vojnom mimohodu u Lourdes. Bandjera Svetog Tripuna kao znak održavanja vjere i tradicije vijala se s centralne pozicije ispred katedrale sv. Krunice.

Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 su zajedno s Hrvatskom vojskom i policijom izvršile svečano postrojavanje te sudjelovale na svetoj misi pred Spiljom ukazanja (dana 18. svibnja), potom svečanim postrojavanjem i sudjelovajem na misi u bazilici Sv. Krunice (dana 19. svinja) koja oba slavlja su bila na hrvatskom jeziku i u organizaciji Vojnog ordinarijata Republike Hrvatske, a istog dana zajedno sa predstavnicima vojske i policije svih drugih sudionika sudjelovali su na otvaranju 59. Međunarodnom vojnom mimohodu u Lourdesu.