Priopćenje Ministarstva kulture Republike Hrvatske o hrvatskoj nominaciji za upis Tripundanskih svečanosti na UNESCO-ov reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva

 

30.3.2018. – Na temelju tradicije obilježavanja Tripundanskih svečanosti u Hrvatskoj, Ministarstvo kulture je uputilo UNESCO-u hrvatsku kandidaturu za zaštitu proslave Svetog Tripuna i Kola Svetog Tripuna, kao tradicije bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj.

Tripundanske svečanosti upisane su u registar kulturne baštine Republike Hrvatske (Proslava Svetog Tripuna i Kolo Svetog Tripuna – Tradicije Bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj) i dio su nematerijalne baštine Republike Hrvatske. Kult svetog Tripuna i svečanosti njemu u čast, neraskidivo su vezane uz Bokeljsku mornaricu, za čije stvaranje i očuvanje su najzaslužniji pripadnici hrvatskog naroda.

Priznanje kulturnog i povijesnog nasljeđa, uključujući i doprinos Hrvata Boke Kotorske u stvaranju i očuvanju Bokeljske mornarice, zauzimaju važno mjesto u ostvarivanju prava Hrvata u Crnoj Gori kao nacionalne manjine priznate Ustavom Crne Gore.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova i Ministarstvo kulture pozdravljaju doprinos Hrvatske građanske inicijative i drugih udruga koje okupljaju Hrvate u Crnoj Gori u pripremi crnogorske kandidature Bokeljske mornarice za Registar nematerijalne baštine UNESCO-a.

Uvažavajući stajališta i traženja  bokeljskih Hrvata Crne Gore i Bokelja u Hrvatskoj, učinili smo sve da zaštitimo njihova prava te osiguramo zaštitu Bokeljske mornarice sa svim njenim elementima, kako onima koje baštini u Crnoj Gori tako i onima koje baštini u Republici Hrvatskoj.

Hrvatska se zauzima za pristup, koji na najbolji način vrednuje sveukupno tradicijsko nasljeđe Bokeljske mornarice, kako u Crnoj Gori tako i u Republici Hrvatskoj, posebno naglašavajući činjenicu da je Bokeljska mornarica usko povezana sa Sv. Tripunom, i da su za stvaranje i očuvanje tradicije bokeljskih pomoraca najzaslužniji pripadnici hrvatskoga naroda.

Vjerujemo da je, u duhu prijateljskih i dobrosusjedskih odnosa te međusobnog uvažavanja, u zajedničkom interesu Crne Gore i Republike Hrvatske nastaviti dijalog tijekom procesa evaluacije predanih kandidacijskih dosjea i pronaći obostrano prihvatljivo rješenje kojim ćemo pokazati da su manjine i naš odnos prema njihovom identitetu, tradiciji i kulturi najčvršće poveznice u izgradnji naših odnosa.

Petir pozvala Crnu Goru da zajednički s Hrvatskom nominira Bokeljsku mornaricu za UNESCO (VIDEO)

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir pozvala je Crnu Goru da u duhu dobrosusjedskih odnosa te načela uvažavanja i poštivanja prava hrvatske nacionalne manjine u Crnoj Gori, zajedno s Hrvatskom uputi nominaciju UNESCO-u kojom bi se Bokeljsku mornaricu uvrstilo na popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva uključujući poveznicu Bokeljske mornarice s hrvatskim narodom i pobožnošću koju njeguje prema sv. Tripunu.

„Zbog kulturološkog pokušaja prisvajanja neotuđivog kulturnoga i duhovna blaga kao i materijalne kulturne baštine autohtonoga hrvatskoga naroda u Boki kotorskoj, smatram da je nužno preispitati jednostrane i pogubne projekcije Crne Gore na svoju najistaknutiju manjinsku zajednicu Hrvata“, napomenula je Petir.

Ona je reagirala na čin otuđenja i pravnoga legaliziranja, te neistinitog retuširanja, falsificiranja, iskrivljenja povijesnih događaja, datuma i činjenica, kao i na mnogobrojne upite cjelokupnoga hrvatskoga nacionalnoga korpusa, ne samo Crne Gore, nego i Hrvatske, u kojoj žive tisuće bokeljskih Hrvata.

Petir je iskazala žaljenje jer „instrumenti asimilacije, kroatofobije i konstantnoga degradiranja hrvatskoga povijesnog habitusa na prostorima jugoistočnog Jadrana doprinose negativnome ozračju, narušavaju stabilne demokratske perspektive i procese, univerzalne europske vrijednosti, načela i principe“.

Ona podsjeća kako je Bokeljska mornarica kao bratovština kotorskih pomoraca nastala davne 809. godine kada su kotorski mornari sudjelovali u preuzimanju moći svetog Tripuna. „I dan danas, proslava sv. Tripuna, zaštitnika grada Kotora i Kotorske biskupije, nezamisliva je bez Bokeljske mornarice, koja je neraskidivo povezana s Katoličkom crkvom. Odijeliti Bokeljsku mornaricu od njezine povijesti i tradicije – hrvatskoga naroda i Katoličke crkve – znači oduzeti joj temelje na kojima je sazdana i koji su je održali više od 1210 godina“, kazala je Petir.

Još je jednom naglasila kako „istina o pripadnosti Bokeljske mornarice 809, nije a priori isključivo stvar prošlosti i nečijih trenutnih pretenzija, aspiracija i separacija. To je jedino pitanje poštovanja povijesnih izvora, vrela i zajedničkoga suživota svih naroda u velikoj europskoj obitelji“.

Izvor: Biram Dobro

Tiskovna konferencija o Bokeljskoj mornarici u Hrvatskom Saboru

Zagreb, 9. ožujka 2018. – Saborski zastupnici Mosta nezavisnih lista Marko Vučetić i Tomislav Žagar održali su konferenciju za medije na kojoj su govorili o uvrštavanju Bokeljske mornarice na UNESCO popis nematerijalne kulturne baštine.  Osim zastupnika na konferenciji su govorili članovi bratovštine Tomislav Brguljan i Vladimir Pasković, a nazočila je i nekolicina drugih članova i članica.

Članovi bratovštine smatraju da je došao prijelomni trenutak obrane tradicijskih obilježja bokeljskih Hrvata i to Bokeljske mornarice i Kola svetog Tripuna od započetog kulturocida kojim se to prenosi u riznicu crnogorskog nacionalnog blaga.

Saborski zastupnik Marko Vučetić rekao je da bez Hrvata nema Bokeljske mornarice i pozvao je hrvatske institucije da zajedno s Crnom Gorom zaštite ovu nematerijalnu baštinu kao kulturno dobro jer ona jedino tada može biti dio svjetske kulture i svjetske baštine.

Tomislav Brguljan obrazložio je cjelokupnu problematiku i ukazao na reakcije koje su uslijedile nakon istupa Marka Vučetića o ovoj temi u Hrvatskom saboru u prosincu.

„U Hrvatskoj postoji oko 10 tisuća Bokeljskih Hrvata i okupljeni su oko Bratovštine. Riječ je o tradiciji koja u Hrvatskoj traje 150 godina. Problem je u tome što Crna Gora najavljuje samostalnu nominaciju Bokeljske mornarice na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine i isključujući da se bokeljski Hrvati utječu svetom Tripunu, da njemu u čast postavljaju 12. stoljeća Kolo svetom Tripunu kao dio misnog slavlja, kao i da odriču spomenuti da su bokeljski Hrvati održali, da baštine i  da su nositelji tog dobro,“ objasnio je Brguljan.

Vladimir Pasković istaknuo je: „Boka je dio naše duše, Boka je naš izvor duhovnosti i identiteta, sadašnjost koja bez slavne prošlosti nema smisla. Boka je naša hrvatska Troja, podarila nam je tisućljeće naše kulture i nasljeđa. Naša veličanstvena prošlost daje nam snagu da tu našu domovinu očuvamo.“

Tomislav Žagar rekao je kako će kao član Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske i kao saborski zastupnik, skupa s kolegom Vučetićem, dati sve od sebe kako bi se ova problematika riješila.

UVRÅ TAVANJE BOKELJSKE MORNARICE NA UNESCO POPIS NEMATERIJANE KULTURNE BAÅ TINE

Mladi Bokelji i prijatelji održali u Rijeci koncert “Svetom Tripunu s ljubavlju”

koncert 2018

 

Dana 24.02.2018.g. subota u 18,00 u Circolo Mladi Bokelji i prijatelji upriličili su koncert «Svetom Tripunu s ljubavlju» . Riječ je o tradicionalnom koncertu kluba mladih bokeljskih glazbenika i to polaznika Glazbene akademije te učenika polaznika Glazbene škole Ivan Matatetić Ronjgov, koncert su pripremile i postavile i ovaj put prof. Paola Radin i prof. Borjana Pantelić Skladany. Na koncertu su nastupili: Borjana Pantelić Skladany-klavir, Paola Radin – flauta , Paula Rosenberg- violina, Asja Rizvić- klavir, Max Nikolić Radin- klavir, Mauro Mićetić- klarinet, Gabriela Brguljan – violina, Angelina Brguljan – klavir, Sara Schubert- klavir, Jakov Mišković- gitara, Paola Pavličić- klavir, Petra Pavličić-flauta Tihana Arh- klavir

Petir u EU parlamentu upozorila na “montenegrinizaciju” Bokeljske mornarice

Na mini plenarnoj sjednici održanoj 28. veljače 2018. godine u Bruxellesu, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir govorila je o Bokeljskoj mornarici, najstarijoj pomorskoj instituciji na svijetu koju je Vlada Crne Gore odlučila samostalno, bez Hrvatske, uvrstiti na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

Petir je reagirala jer je Bokeljska mornarica nematerijalno kulturno i duhovno nasljeđe Katoličke Crkve i Hrvata, koji su u Boki kotorskoj autohtoni narod.

 

 https://youtu.be/wijqKvtmtNE