Miroslav Homen, Bokelj, izdanak je kotorske famelje Homena koja je prepoznata posebno po urarskim majstorima ali i vrsnim glazbenicima.
Maestra Miroslava Homena životni put protkan glazbenim usjesima preko Sarajeva gdje je bio redovni dirigent Sarajevske filharmonije, doveo je u Rijeci, gdje je ravnao orkestrom Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca od 1992.g. do 1998.g.
Miro je preminuo jučer dana 07.03.2021.g. u svojem domu u Boki kotorskoj iz koje je potekao i kojoj se uvijek vraćao. Miro je bio član naše bratovštine Bokeljske mornarice u Rijeci.
Mnoge Proslave sv. Tripuna proslavio je u sklopu naše riječke bratovštine koja će posebno pamtiti s koliko žara i ponosa je dirigirao Himnu Sv. Tripuna ili svojim dolaskom na Proslave samo davao snažnu podršku održavanju vjere i tradicije Bokelja posebno prilikom postavljanju Kola sv. Tripuna ispred Vele crikve kod Kosog tornja. U sjećanje posebno nosimo dirigiranje Župnim zborom Assunta pri.imom Proslave svetog Tripuna 2018.g. kad je ponosno, ali nenametljivo podjelio sa našoj zajednicom koliko je vezan i koliko mu znači biti taj dana s nama govoreći kako je Himnu Svetog Tripuna skladao upravo njegov tata Antun Homen.
Adio maestro Miro i Hvala!
Miroslav Homen
rođen je u Dubrovniku 1940. godine, a Muzičku akademiju je završio u Sarajevu 1966. Iste godine je postao dirigent sarajevske Opere i Baleta. Također je bio redovni dirigent Sarajevske filharmonije i Orkestra RTV Sarajevo, a od 1988. do 1990. godine je bio ravnatelj sarajevske Opere i Sarajevske filharmonije. Tijekom ratne 1992. godine, odlazi u Rijeku, te dirigira riječkom filfarmonijom u Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zaca, gdje je ostao do umirovljenja.
Svakako je potrbno napomenuti da nakon završetka rata u BiH, maestor Homen 1998. postavlja prvu poratnu opernu premijeru u Sarajevu, Puccinijevu Toscu, potom 1999. i Verdijeva Trubadura, a 2000. praizvedbu prve bosanske opere Hasanaginica Asima Horozića. Miro Homen dirigirao je na otvaranju Don Brankovnih dana 2016.g.