PRONAĐENE FOTOGRAFIJE S POVIJESNOGA POHODA BL. ALOJZIJA STEPINCA BOKI KOTORSKOJ

PRONAĐENE FOTOGRAFIJE S POVIJESNOGA POHODA BL. ALOJZIJA STEPINCA BOKI KOTORSKOJ »Ljepšega na svijetu nema«

Ususret Festi sv. Vlaha Dubrovačka je biskupija objavila fotografije koje su nedavno pronađene u bivšem domu dubrovačkoga biskupa. Riječ je o originalnim fotografijama bl. Alojzija Stepinca prigodom njegova posjeta Boki kotorskoj 1941. godine uz proslavu zaštitnika Kotora sv. Tripuna.

Te 1941. godine nadbiskup Stepinac predvodio je u Dubrovniku glavno pontifikalno slavlje i procesiju na Svetoga Vlaha 3. veljače. U Dubrovnik je stigao parobrodom 1. veljače i priređen mu je svečani doček u luci i u katedrali. Sljedećega dana, 2. veljače, nadbiskup je otputovao u Boku kotorsku kako bi obišao taj kraj i sudjelovao u početnim svečanostima proslave sv. Tripuna, zaštitnika Kotora, koji se slavio istoga dana kad i u Dubrovniku sv. Vlaho. Dubrovačka biskupija tada nije imala biskupa ordinarija nego je njome, kao apostolski administrator, upravljao kotorski biskup mons. Pavao Butorac. Tako da je biskup Butorac predvodio 3. veljače pontifikalno slavlje proslave sv. Tripuna u Kotoru, a nadbiskup Stepinac pontifikalno slavlje svetoga Vlaha u Dubrovniku. Za tu Festu sv. Vlaha stigli su i drugi visoki gosti iz Zagreba, među kojima i tadašnji hrvatski ban Ivan Šubašić.

U dvobroju Lista Dubrovačke biskupije, koji je tada bio i službeno glasilo Kotorske biskupije, od 22. veljače 1941. donosi se izvješće o proslavama. Opisuje se kako je zagrebački nadbiskup Stepinac, hrvatski metropolit, u pratnji svoga tajnika Franje Šepera, a na poziv kotorskoga biskupa, stigao u Kotor na Svijećnicu 2. veljače kako bi djelomično sudjelovao u svečanostima proslave sv. Tripuna.

U Listu Dubrovačke biskupije stajalo je, među ostalim, i da se nadbiskup Stepinac iz Dubrovnika dovezao u Herceg-Novi automobilom oko 7 sati ujutro. Ondje je slavio tihu misu u nadžupnoj crkvi sv. Jeronima te pohodio školske i redovničke ustanove. U Perastu je pregledao znamenitosti grada i općinski muzej, a u svetište Blažene Gospe od Škrpjela, na otočiću kod Perasta, »ljepote i krasote kojeg mnogo su se dojmile preuzvišenog g. Nadbiskupa tako da se je izrazio da ljepšega na svijetu nema«. Bio je i u Dobroti, a posebno je svečano bio dočekan u Kotoru, uz neizostavnu nazočnost Bokeljske mornarice i uprave Bratovštine, dok su svečano zvonila zvona starodrevne katedrale. Pohodio je katedralu sv. Tripuna i odsjeo u biskupskom dvoru, gdje je održano svečano primanje za brojne predstavnike vlasti, društvenih i kulturnih ustanova. Posjetio je i crkvu sv. Marije, u kojoj se čuva tijelo bl. Ozane, franjevačku crkvu sv. Klare i Muzej Bokeljske mornarice, a prisustvovao je i izvedbi glasovitoga »Kola« Bokeljske mornarice. Pohodio je crkvu na Mulu u kojoj se čuva tijelo bl. Gracije te Prčanj…

Dalje se u izvješću spominje kako je zaštitnik Kotora proslavljen svečanom pontifikalnom večernjom te sutra pontifikalnim misnim slavljem koje je predvodio biskup Butorac. A nadbiskup Stepinac je u Dubrovniku predvodio misu i procesiju na Svetoga Vlaha. Parobrodom »Zagreb« 5. veljače ujutro nadbiskup Stepinac i ban Šubašić otputovali su za Split, pa dalje za Zagreb.

Izložba “Bokeljska mornarica i Kolo svetog Tripuna – tisućljetna tradicija bokeljskih Hrvata” Rijeka, Korzo 01.02.-15.02.2019.g.

Izložba “Bokeljska mornarica i Kolo svetog Tripuna –

tisućljetna tradicija bokeljskih Hrvata”

Rijeka, Korzo 01.02.-15.02.2019.g.

Izložba «Bokeljska mornarica i Kolo svetog Tripuna –

tisućljetna tradicija bokeljskih Hrvata” postavljena će biti na riječkom Korzu od 01.02. do 15.02.2019.g. Izložbom se prikazuje fenomen Bokeljske mornarice, proslave svetog Tripuna te Kola svetog Tripuna. Bokeljska mornarica i Kolo svetog Tripuna tradicijska su obilježba bokeljskih Hrvata koji su nastali još od dolaska Svetog Tripuna u Kotor 809.g. Izložba prikazuje povjesni nastanak Bokeljske mornarice (jedne od najstarijih bratovština na Mediteranu), djelove i značaj Kola svetog Tripuna, te Proslava Svetog Tripuna na području Republike Hrvatske (pristuna je već 150.g.). Posebno mjesto u izložbi posvećeno je malom admiralu Bokeljske mornarice, dječak od 8-12 godina koji se bira svake godine i simblozira nastavak tradicije, na izlošcima je prikazano više malih admirala riječke bratovštine. Također, izložbom se predstavljaju i aktivnosti Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 u Rijeci te sudjelovanje na vojnim mimohodima u Republici Hrvatskoj i inozemstvu. Izložba se upriličuje s ciljem predstavljanja Bokeljske mornarice i prikazivanja fenomena kola svetog Tripuna koje je zajedno s Proslavama svetog Tripuna uvršteno na listi nematerijalna baštine Republike Hrvatske.

Pokrovitelji izložbe:

“Nadbiskup Andrija Zmajević u djelima don Gracije Brajkovića” predavanje prof. Ljubice Štambuk 01.02.2019.g. u 17,30 Gradska vjećnica Grada Rijeke

Ljubica Štambuk, prof.

Nadbiskup Andrija Zmajević u djelima don Gracije Brajkovića

Sažetak

U ovom predavanju o zaslužnom vjerskom dužnosniku i jednom od najuglednijih bokeljskih intelektualaca, barskome nadbiskupu Andriji Zmajeviću (1628.-1694.) govorit će se uglavnom na temelju radova jednoga drugog bokeljskog intelektualca – don Gracije Brajkovića (1914.-1994.), koji je, ne samo iscrpno pisao o životu i djelovanju Andrije Zmajevića, nego je u arhivima, prvenstveno peraškome nadžupskom arhivu, otkrio brojne činjenice o ovom mudrom i plemenitom čovjeku, ispravivši pritom neke dotad u literaturi pogrešne tvrdnje. A govoriti o Andriji Zmajeviću znači govoriti o pravednom, revnom, razboritom i učenom crkvenom dostojanstveniku, ali i govoriti o Perastu na vrhuncu njegova kulturnoga razvoja, govoriti o oslikavanju znamenitoga svetišta Gospe od Škrpjela od strane velikoga peraškog slikara Tripa Kokolje, kao i govoriti o radu na crkvenome jedinstvu i o služenju svojemu narodu, te govoriti o pisanju hrvatskim jezikom u vrijeme kad se u Boki službeno još uvijek upotrebljavao latinski jezik.

Sadržaj predavanja je nadopunjen podacima iz radova nekih drugih autora koji svoju znanstvenu pažnju također poklanjaju nadbiskupu Andriji Zmajeviću. Lijepo je da ima autora koji su nastavili tamo gdje je don Gracija stao. Trebamo ih u tome podržati.

Predavanje će se održati u petak 1. veljače 2019. s početkom u 17:30 sati u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke.

Nakon predavanja emitirat će se film o Bokeljskoj mornarici.

TRIPUNDANSKE SVEČANOSTI U RIJECI

Tripundanski dani– Dani Bokelja u Rijeci:


01.02.2019.g. (petak) bit će na riječkom Korzu upriličena izložba „Bokeljska mornarica i Kolo svetog Tripuna tisućljetna tradicija bokeljskih Hrvata” (izložba će se postaviti na 10 panoa ispred Gradske vjećnice),

01.02.2019.g. (petak) u 17,30 sati u Gradskoj vijećnici grada Rijeke izlaganje pod naslovom „Nadbiskup Andrija Zmajević u djelima don Gracije Brajkovića” autora prof. Ljubice Štambuk, a nakon toga će se emitirati film o Bokeljskoj mornarnici,


09.02.2019.g. (subota) s početkom u 11,00 sati Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije (kod Kosog tornja) Misa u povodu proslave Svetog Tripuna, prije Svete mise će Mali admiral uputiti lode Svetom Tripunu, Svetu misu će predvoditi kotorski biskup mons. Ilija Janjić, dok u 12,00 sati ispred Crkve vanjska proslava započinje plesom Kola svetog Tripuna koji će postaviti Hrvatska bratovština Bokeljska mornarica 809 Rijeka uz glazbu Gradske glazbe Trsat.

16.02.2019.g. (subota) s početkom u 19,00 sati u “Hotelu Jadran” na Pećinama”Bokeljsku noć” tradicionalna manifestaciju Bokelja u Rijeci, za glazbeni dio večeri zadužen je band «Pešekani», sve informacije na mob. 091/7901 371


21.02.2019.g. (četvrtak)
u 18,00 u Circolo će se upriličiti koncert «Svetom Tripunu s ljubavlju» koji izvodi klub mladih bokeljskih glazbenika i to polaznici Glazbene akademije te učenici polaznici Glazbene škole Ivan Matetić Ronjgov, koncert su pripremile i postavile i ovaj put prof. Paola Radin i prof. Borjana Pantelić Skladany.