Untitled

FOTO: PROJEKT ‘PUTEVIMA BOKELJSKIH HRVATA’ ODUŠEVIO PREDSJEDNICU I MNOGE UZVANIKE U ZAGREBU Atrij muzeja Mimara bio je ispunjen do posljednjeg mjesta

AUTOR: 

      • Jutarnji.hr

OBJAVLJENO: 

  • 23.10.2019. u 18:08

Filip Popović

Prijateljstvo, razumijevanje i očuvanje kulturne baštine odlike su međunarodnog projekta Putevima bokeljskih Hrvata. Projekt se drugu godinu zaredom održava pod supokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović i Predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića. Predsjednica je primila izaslanstvo projekta te dala veliku podršku istom kao i novoosnovanoj Zajednici.

Atrij muzeja Mimara bio je ispunjen do posljednjeg mjesta na predstavljanju Zajednice bokeljskih Hrvata i zbirke pjesama Crta na dlanu Vande Babić. Zanimljivi govornici dali su nadu u bolju budućnost, bolje razumijevanje i veću zaštitu kulturnog nasljeđa Boke kotorske.

Filip Popović

„Projekt ,,Putevima bokeljskih Hrvata, podržan od strane Predsjednika Crne Gore i Predsjednice Hrvatske jasno oslikava njihovu, ali i volju država i naroda koje predstavljaju da se očuva, razvija i prenosi etnički i kulturni identitet crnogorske i hrvatske manjine, a sve u duhu interkulturalnog dijaloga i tolerancije svojstvenog demokratskim društvima!“ – izjavio je posebni izaslanik Predsjednika Crne Gore Boris Bastijančić.

Filip Popović

Toni Dabinović, Sanja Putica, Renata Gubić i Boris Bastijančić

Zajednicu bokeljskih Hrvata utemeljili su Hrvati porijeklom iz Boke kotorske i prijatelji Boke, koji žive i djeluju u Republici Hrvatskoj, a otvorena je za članstvo i svim prijateljima Boke kotorske neovisno o vjeri i naciji. Temeljni ciljevi Zajednice su okupljanje bokeljskih Hrvata sa stalnim prebivalištem u RH i prijatelja Boke, očuvanje zavičajnog identiteta Hrvatica i Hrvata iz Boke kotorske koji žive u RH i hrvatskoj dijaspori širom svijeta, suradnja s Hrvatima u Boki, ali i suradnja s relevantnim institucijama Hrvatske i Crne Gore te Europske unije i UN-a.

Filip Popović

– Zajednica je osnovana na inicijativu velikog broj hrvatskih Bokelja koji su osjetili potrebu da se konačno nešto učini na razini čitave Hrvatske. Osnovni cilj je sačuvati nacionalni i vjerski identitet Bokelja, njihova nematerijalna, kulturna i znanstvena dobra. Naš je zadatak promovirati i prezentirati naše običaje te naglasiti da se Crna Gora može ponositi bokeljskim Hrvatima i njihovom se baštinom prezentirati u svijetu.

Filip Popović

Prvi projekt Zajednice je skupljanje podataka da vidimo koliko nas Hrvata iz Boke kotorske živi u Hrvatskoj, a to je prema procjenama brojka oko deset tisuća ljudi’, izjavio je predsjednik Zajednice Srećko Đuranović.

Filip Popović

Među uzvanicima u Muzeju Mimara bili su veleposlanik Crne Gore u RH Boro Vučinić, posebni izaslanik Predsjednika Crne Gore Boris Bastijančić, državna tajnica u MZO Sanja Putica, generalna konzulica RH u Crnoj Gori Jasminka Lončarević, zastupnik u parlamentu Crne Gore Adrijan Vuksanović i predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća CG Zvonimir Deković. S velikim zanimanjem događaj su pratili i Dimitirje PopovićMiro GavranRenata Gubić i mnogi drugi.

Filip Popović

Mladena i Miro Gavran

– Institucije Hrvata u Crnoj Gori davat će potporu svim organizacijama koje se u sadržajnom i bitnom smislu bore za očuvanje hrvatskog identiteta i očuvanje identiteta Bokelja gdje god oni bili! – izjavio je predsjednik Hrvatske građanske inicijative Crne Gore Adrijan Vuksanović.

Filip Popović

Adrijan Vuksanović

Večer u Muzeju Mimara završila je promocijom zbirke pjesama Crta na dlanu profesorice Vande Babić, koja je porijekom iz Boke Kotorske. “Umjetnost je ono što nas podsjeća koliko smo prolazni i u tome koliko smo snažni i koliko nas ima i kad nas nema i ne bude. Uronjeno u bojama ljubavi upravo je to ono što nam je činiti. Dijeliti se u milijun ljepota, zagrljaja, dobrih želja. Onog drugog, zavisti i jala ima i previše!” – izjavila je Vanda Babić

Filip Popović

Vanda Babić

Filip Popović

Zvonimir Deković

Filip Popović

Vesna Boinović Grubić

Filip Popović

Toni Dabinović, Kolinda Grabar-Kitarović, Anela Novina, Stipe Cigić

Filip Popović

Sanja Putica

Filip Popović

Jagoda i Dimitrije Popović

Filip Popović

Grozdana Perić

Filip Popović

Boro Vučinić, Boris Bastijančić

Predavanje o pothvatu kap.Iva Visina, prvog Hrvata koji je oplovio svijet održano u Splitu 03.10.2019.g.

Dana 3.listopada, u punoj dvorani zavoda HAZU u Splitu (palača Milesi), održano je predavanje prof. Ljubomira Radića Put oko svijeta u 2757 dana, 160 obljetnica splendidnog pothvata kapetana Iva Visina.

Predavanje je održano u organizaciji HAZU-a i Hrvatske bratovštine” Bokeljska mornarica 809″ u Splitu.
Uz prof. Radića sudjelovali su akademik Radoslav Tomić, dr. Andro Tripković i prof. Luka Perković.
Predavanje prof. Radića podsjetilo je na zaboravljenog junaka, zaboravljenu priču o uspjehu prvog hrvatskog pomorca koji je oplovio svijet prije 160 godina.
Akademik Tomić, u ime domaćina( HAZU) istaknuo je kako je Boka kotorska dio hrvatskog kulturnog i duhovnog prostora, iako se nalazi izvan granica RH.
Predsjednik bratovštine, Luka Perković, naglasio je kako je ovo predavanje nastavak nastojanja bratovštine da se očuva živa uspomena na slavnu prošlost Bokeljske mornarice, hrvatske svetce i blaženike koji oslikavaju katolički vitalitetet Boke i na sjana djela Hrvata koje je dala Boka kotorska. Dužni smo, mi bokeljski Hrvati, ali i predstavnici vlasti i vi, cijenjeni i dragi prijatelji, poštujući druge, poštujući političke i povijesne stvarnosti suvremenih europskih standarda, čuvati tradiciju i običaje te hrvatsku baštinu izvan granica Lijepe naše, dodao je Perković.
Dr. Tripković, član vodstva splitske bratovštine i potomak Iva Visina  emotivno je pričao o zaboravljenom junaku i zavičaju koji ima malo more i more slavnih pomoraca, zavičaju gdje su hrvati autohton narod.

 

Kotorski biskup mons. Ilija Janjić u zasluženu starosnu mirovinu

Kotorski Biskup mons. Ilija Janjić u zasluženu mirovinu

 

Kotorski biskup mons. Ilija Janjić je nakon punih 75 godina života, 50 godina svećeništva i 23 godina provedenih na čelu Kotorske biskupije zasluženo dočekao mirovinu. Mon. Ilija Janjić je posvećen za biskupa kotorskog 27. travnja 1996.godine u Kotoru ispred katedrale sv. Tripuna, a u mirovinu je otiša ove godine.

mons. Ilija Janjić je preuzeo kotorsku biskupiju nakon potresne i pomalo već zaboravljene nasilne smrti predšasnika mu biskupa Iva Gugića koji je 1996.g. na smrt izboden u biskupskom dvoru.

Biskup Ilija Janjić je vodio kotorsku biskupiju u teškom razdoblju neposredno nakon završetka Domovinskog rata, u periodu još aktualnih ratnih prijetnji, snakcija, teške socijalne krize, ali iznad svega u periodu nacionalnog i vjerskog stigmatiziranja hrvatskog katoličkog življa Boke Kotorske. Biskup Ilija je u imao dovoljno mudrosti, ali i hrabrosti, kao vjerski i duhovni pastir, istupiti kad je bilo potrebno u očuvanju pradjedovske vjeru i pripadnosti hrvatskom narodu. Biskup Janjić je tako u periodu stvaranju crnogorske nezavisnosti jasno poručivao: “Došlo je vrijeme da otvoreno možemo gledati svoju konkretnost i današnju situaciju da bismo mogli biti u tom društvu kao biseri koji imaju svoju vrijednost i da možemo slobodno reći da smo Hrvati”.

Mons. Ilija Janjić se zauzimao za očuvanje kulturnog blaga kotorske biskupije, pri čemu treba posebno spomenuti otvaranje 2012.g. Muzeja sakralne umjetnosti u prostoru stolnice sv. Tripuna.

Biskup Ilija Janjić će ostati u pamćenju kao kotorski biskup koji je prigrlio svoju pastvu Bokelja u Republici Hrvatskoj, što je posebno obilježeno biskupskih pohodima u organizaciji Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 prilikom proslava Svetog Tripuna (Rijeka 2014, 2014 i 2019. i Pula 2019), kao i prilikom dolaska relkvija Sv. Leopolda Bogdana Mandića u Zagreb. Zauzetošću biskupa Ilije se ostvario 2017.g. i posjet relikvija Sv. Leopolda Bodana Mandića, rodnom Herceg Novom te Hrvatskoj (Zadara, Split, Dubrovnik i Rijeka), na čemu mu zahvaljuje cijela vjernička zajednica, a osobita zajednica bokeljskih Hrvata.

 

Apostolskim administratorom kotorske biskupije imenovan je mons. Rrok Gjonlleshaj, barski nadbiskup.

 

 

 

Izložba ”Od Kotora do Krka: Ivan Volarić Piturić’ otvorenje 06. listopada 2019. godine, u Galeriji Decumanus u gradu Krku

Centar za kulturu Grada Krka i Pomorski muzej Crne Gore u Kotoru, u sklopu programa međunarodne kulturne suradnje, pozivaju na otvorenje izložbe ”Od Kotora do Krka: Ivan Volarić Piturić” Pomorskog muzeja Crne Gore, a koje će se održati u nedjelju, 06. listopada 2019. godine, u Galeriji Decumanus u gradu Krku, s početkom u 18.00 sati. Otvorenje ove izložbe dio je programa Štorije o galiji Cristo Ressussitato kojim će se u gradu Krku, 06. i 07. listopada 2019. godine, obilježiti 448. godišnjica Lepantske bitke.

 

Pozivnica Štorija o galiji, 2019